معرفی انواع درب کابین آسانسور

معرفی انواع درب کابین آسانسور

درب آسانسور به دو دسته درب داخلی و درب کابین اسانسور یا درب طبقات تقسیم می شود. درب کابین آسانسور نیز به نوبه خود به دو دو دسته درب اتوماتیک و درب دستی تقسیم می شود.

در این مقاله از پارس ایمن بالابر سعی داریم به انواع درب آسانسور ها بپردازیم پس پیشنهاد میکنیم این مقاله را از دست ندهید!

 

معرفی انواع درب آسانسور

همان طور که در ابتدا گفتیم آسانسور از دو نوع درب تشکیل شده است. یکی درب کابین و دیگری درب طبقات. درب طبقات که در همه طبقات نصب می شود و دیگر درب کابین است که روی کابین سوار می شود.

  • درب طبقات آسانسور

این درب زمانی باز می شود که کابین به طور کامل در طبقه به جهت وارد شدن یا خارج شدن افراد توقف کرده باشد. این درب در بین چاه و ایستگاه طبقه قرار گرفته و مانع از وقوع حوادثی مانند سقوط به چاه و برخورد با کابین در حال حرکت می شود.

درب طبقات آسانسور هم انواع مختلفی دارد که شامل تلسکوپی سانترال لولایی و آکاردئونی می شود. در هنگام انتخاب نوع و اندازه بازشوی این درب بایستی به نوع کاربری و طراحی آسانسور دقت کنید.

مشاوره پارس ایمن بالابر تلفن:02142230000

  • درب کابین آسانسور

درب کابین کابین آسانسور از چاه را جدا می کند و در کابین همراه با کابین آسانسور جابه‌جا می‌شود و تنها در زمان ایست کامل باز می‌شود. این درب به موتور الکتریکی متصل شده و فرمان باز و بسته شدن آن از سوی کنترلر آسانسور صادر می شود.

موتور الکتریکی توان لازم برای به چرخش درآوردن یک چرخ را تولید می کند. یک بازوی فلزی نیز به چرخ و از طرف دیگر به درب کابین متصل می شود. با به چرخش درآمدن چرخ، بازو درب کابین آسانسور را روی یک ریل به سمت چپ یا راست می لغزاند.

 

انواع درب آسانسور از نظر نوع کارکرد

انواع درب آسانسور از نظر نوع کارکرد

از نظر نوع کارکرد درب های کابین و درب طبقات به دو دسته درب اتوماتیک و درب نیمه اتوماتیک تقسیم می شوند. فقط در نوع نیروی لازم جهت باز یا بسته شدن این درب ها تفاوت وجود دارد

مطالعه کنید :  بالابر صنعتی

درب اتوماتیک آسانسور

این درب ها به طور خودکار باز و بسته می شوند. در نوع تلسکوپی درب تنها از یک سمت باز و بسته می ‌شود و در نوع سانترال درب از وسط باز و سپس دوباره از کناره ‌ها بسته می‌شود.

این درب ها از کنتاکت، کفشک ها لته ها سیل درب و چهار چوب تشکیل می شوند. از مزایای اصلی درب های اتوماتیک می توان به  سرعت بالاتر، صدای بسیار کم و سهولت کاربری اشاره کرد.

درب نیمه اتوماتیک آسانسور

درب های نیمه اتوماتیک با دست باز و بسته می شوند. درب طبقات از نوع لولایی به وسیله نیروی مکانیکی اعمال شده توسط مسافران باز می شود. درب کابین که از نوع تلسکوپی است بدون دخالت دست به شکل اتوماتیک باز می شود.

 

معرفی 8 نوع از درب کابین آسانسور

معرفی 8 نوع از درب کابین آسانسور

در‌ب‌ های آسانسور را از نظر نوع و سبک باز و بسته شدن به چند دسته تقسیم می شوند که انواع درب کابین آسانسور شامل موارد زیر می شود:

1.درب آسانسور اتوبوسی (تاشو) Folding Door

این درب کابین به دلیل شباهت این درب ها به درب های اتوبوس به درب های اتوبوسی معروف هستند. این مدل درب، لته ‏ها به صورت آکاردئونی یا تاشو به صورت تلسکوپی به یک سمت یا سانترال به طرفین جمع می‏ شوند. البته این نوع درب بیشتر برای درب کابین اسانسور به کار برده می‏ شود.

مشاوره پارس ایمن بالابر تلفن:02142230000

2.درب آسانسور تلسکوپی (کشویی) Sliding Door

یکی دیگر از انواع درب کابین آسانسور درب تلسکوپی نام دارد. لته های این درب کابین به شکل تلسکوپی یا کشویی روی هم بسته می شود. طراح کابین آسانسور بسته به ابعاد و شکل چاه و موقعیت طبقات جهت بسته شدن این لته ها روی هم  را تعیین می کند.

مطالعه کنید :  آسانسور موتور گیرلس

از موارد حائز اهمیت هنگام طراحی درب اسانسور تلسکوپی تعداد لته ها با در نظر گرفتن فضای داخل چاه و کابین است. درب اسانسور تلسکوپی به دو جهت راست باز شو و چپ باز شو تقسیم می شود.

3.درب آسانسور سانترال Central Sliding Door

حرکت لته ‏های درب آسانسور از مرکز شروع می شود و به طرفین امتداد پیدا می‏ کند بر اساس تعداد لته اسم این نوع درب می ‏تواند نامگذاری می شود.

4.درب آسانسور ساده (لولایی) تک لنگه Swing Door

درب های تک لنگه ساده هستند و به دلیل قیمت اقتصادی و امنیت بالا نزد  بیشتر مشتریان محبوب هستند. این نوع درب در دو جهت چپ بازشو و راست بازشو عرضه می ‏شود و در هنگام نصب آسانسور بایستی تمام استانداردهای لازم رعایت شود.

5.درب آسانسور ساده (لولایی) دو لنگه Bespoke Door

نوعی دیگر از انواع درب کابین آسانسور درب آسانسور لولایی دولنگه هستند. درب های کابین دو لنگه به دلیل عریض بودن فضای ورود به داخل کابین بیشتر در بیمارستان ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

این درب ها بهترین انتخاب در مواقعی است که فضای کافی برای بازشدن درب اتوماتیک در چاه آسانسور فراهم نبوده و طراح قصد استفاده از حداکثر فضای مفید چاه آسانسور برای باز شدن درب و حرکت برانکارد و گاری حمل بار را داشته باشد.

6.درب آسانسور جمع شو Collapible Door

از مزایای درب های آسانسور جمع شو می توان به ایجاد حداکثر باز شو برای کابین آسانسور قیمت پایین و عملکرد ساده و بدون نیاز به نگهداری خاص اشاره کرد. البته استفاده از این آسانسور ها در ساختمان های مسکونی از رده خارج شده است و در برخی از اسانسورهای صنعتی و کارخانجات به کار برده می شود.

7.درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door

درب آسانسور کشویی عمودی (گیوتینی) Freight Door

در تقسیم بندی انواع درب های آسانسورها به آسانسور گیوتینی می رسیم .عملکرد این مدل درب دقیقا مشابه درب‏ های اتوماتیک کشویی است؛ با این تفاوت که به جای باز شدن به طرفین چپ یا راست، به بالا یا پایین باز می شود. درب آسانسور گیوتینی به سه گروه کلی دسته بندی می شود؛ بالا بازشو، پایین بازشو و وسط بازشو.

مطالعه کنید :  آسانسور یا پله برقی؟ تفاوت در چیست؟

این مدل درب هم معمولا برای آسانسورهایی با ظرفیت بالا و حمل بارهای سنگین مانند آسانسورهای غذابر، آسانسورهای کتاب‏ بر، آسانسورهای ماشین ‏بر یا آسانسورهای باربر مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاوره پارس ایمن بالابر تلفن:02142230000

8.درب آسانسور منحنی Curved Door

یکی دیگر از انواع درب کابین آسانسور درب آسانسور منحنی است. این درب کابین به دلیل زیبایی منحصربه فرد و طراحی خاص این مدل درب آسانسور در دسته بندی درب های کشویی سانترال جای می گیرند.

این نوع درب کابین آسانسور فوق لاکچری است و چاه گرد و کابین شکل مقطع منحنی می باشد. برای همین قیمت درب کابین آسانسور منحنی نسبتا بالاست.

این نوع آسانسورها به دلیل طراحی خاص معمولا در هتل ‏ها، فروشگاه‏ ها و مراکز نمایشگاهی خیلی خاص برای جذب مشتری و ایجاد زیبایی بصری مورد استفاده قرار می گیرد. درب های سانترال به صورت شیشه ای با فریم استیل یا تمام شیشه ای تولید و عرضه می شود.

 

پارس ایمن بالابر مجموعه حرفه ای برای خرید انواع درب آسانسور

در این مقاله به درب آسانسور و معرفی انواع آن پرداخته شد. بدنه اصلی درب کابین آسانسور از فولاد مقاوم ساخته و با ورقه های استیل با رنگ های شکیل و متنوع پوشانده می شود.

برای خرید آسانسور و درب کابین با مدل های متنوع و رنگ های شیک و زیبا و ساخته شده از متریال باکیفیت شرکت آسانسور پارس ایمن بالابر یک انتخاب مناسب برای شما مشتریان گرامی می باشد.

شما مشتریان عزیز می توانید بر حسب سلیقه خود رنگ و طرح مدنظر خود را سفارش دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.